Návrhy znaku obce

Návrhy heraldika

Varianta 1

Štít vlnitě dělený. Přes horní zlatou a dolní modrou polovinu jsou dva zkřížené hnědé přitesané kůly špicemi nahoru.

Zdůvodnění: Rozdělení na horní a dolní polovinu vlnitým pruhem: řeka Labe (zároveň upomíná na přítok Labe řeku Klejnárku a plavební žerotínský kanál z roku 1575 dnes již zaniklý). Horní zlatá část barevně upomíná na nález zlatých keltských mincí a znázorňuje část obce Starý Kolín. Modrá dolní polovina – barva vody řeky Labe a zároveň barva znázorňující část obce Bašta. Zkřížené kůly (zkřížení odvozeno z kříže svatého Ondřeje jemuž je zasvěcen kostel ve Starém Kolíně) upomínají jako mluvící znamení na název obce Starý Kolín od staročeského výrazu koliti.

Pozměněná varianta 1

Na žádost zastupitelů před projednáváním a schválením konečné podoby

Varianta 2

Štít zlato-modře vlnitě dělený. Ve štíte tři (2,1) hlávky zelí opačných barev (horní zlaté polovině dvě modré zelné hlávky v dolní modré polovině jedna zlatá zelná hlávka).

Zdůvodnění: Rozdělení na horní a dolní polovinu vlnitým pruhem: řeka Labe (zároveň upomíná na přítok Labe řeku Klejnárku a plavební žerotínský kanál z roku 1575 dnes již zaniklý). Horní zlatá část barevně upomíná na nález zlatých keltských mincí a znázorňuje část obce Starý Kolín. Modrá dolní polovina – barva vody řeky Labe a zároveň barva znázorňující část obce Bašta. Hlávky zelí připomínají tradici pěstování a zpracování zelí v obci.

Varianta 3

Štít zlato-modře vlnitě dělený. Přes horní zlatou a dolní modrou polovinu květenství česneku medvědího se šesti zelenými stonky s bílými květy, mezi nimi šest bílých poupat.

Zdůvodnění: Rozdělení na horní a dolní polovinu vlnitým pruhem: řeka Labe (zároveň upomíná na přítok Labe řeku Klejnárku a plavební žerotínský kanál z roku 1575 dnes již zaniklý). Horní zlatá část barevně upomíná na nález zlatých keltských mincí a znázorňuje část obce Starý Kolín. Modrá dolní polovina – barva vody řeky Labe a zároveň barva znázorňující část obce Bašta. Květ česneku medvědího upozorňuje na státem chráněnou rostlinu vyskytující se v lužních lesích v katastru obce Starý Kolín.

 Návrhy dospělých

Návrhy dětí

Pomohla vám tato stránka?