Informace o lidech z Ukrajiny ubytovaných ve Starém Kolíně a možnostech pomoci

15.3.2022

Ve Starém Kolíně je ubytováno několik desítek lidí, kteří uprchli z Ukrajiny před válkou, přišli z velmi postižených oblastí. Většina z nich je ubytována na statku, kde se i stravují. Obec i statek by chtěli velmi poděkovat občanům, kteří poskytli řadu nezbytných věcí pro ubytované, vybavení, oblečení, potraviny a další. Také ubytovaní (většinou maminky s dětmi) by chtěli touto cestou velmi poděkovat, pomoci si nesmírně váží.

Pokud jde o přesné počty ubytovaných, je těžké ho určit, protože stále někdo odchází a přichází. Důvody odchodu jsou zpravidla takové, že mají někoho v ČR (často v okolí) a snaží se k nim dostat. V současnosti je na statku téměř 40 dětí – část z nich školního věku. Velmi děkujeme škole, paní ředitelce i zástupkyni, jak ochotně a nápomocně přistoupily k řešení situace. Do školy nastoupí určitý počet dětí (část dětí zatím využívá ukrajinskou distanční výuku, ale nikdo neví, jak dlouho to bude možné). Pro předškolní děti škola zřídí dětskou skupinu, která bude využívat prostory v kulturním domě, jež využívá Centrum maminek. Tomu touto cestou za veškerou pomoc také velmi děkujeme.

Komunikaci a řešení situace má na starosti Výbor pro sociální oblast, kulturu a sport, který bude také potřeby ubytovaných nebo ubytovatelů komunikovat směrem k veřejnosti – prostřednictvím webu, vývěsek, obecního rozhlasu a fb skupiny Máme rádi Starý Kolín.

Starý Kolín zřizuje e-mailovou adresu PomocUkrajina@starykolin.eu, na kterou je možné psát nabídky – co kdo je případně ochoten poskytnout, ale také například nabídky na trávení volného času pro děti i maminky. Jakékoliv nápady jsou vítány. Budiž zároveň řečeno, že pomoc je dobrovolná a nikdo by se k ní neměl cítit nucen.

Ubytované ženy řeší kromě školy a školky především možnost svého pracovního uplatnění. Obec je jim nápomocna v jednání s Úřadem práce, i přes firmy v okolí. Kdyby kdokoliv chtěl na jejich poptávku zareagovat, nabízejí tyto práce: úklid, švadlena, manikúra, psycholožka, péče o seniory, práce ve skladu, mytí nádobí, péče o děti, ale i jakoukoliv práci.

Ještě jednou děkujeme všem za obrovskou vlnu solidarity a pomoci. Nikdo nevíme, kdy válka skončí a kdy se tito lidé budou moci vrátit do svých domovů, pokud tyto domovy ještě vůbec stojí. Do té doby se pokusíme pro ně udělat, co je v našich silách.

Marie Smutná, předsedkyně Výboru pro sociální oblast, kulturu a sport

Pomohla vám tato stránka?